Sayfamızda Aamir Khan, Aamir Khan Biyografisi, Aamir Khan kimdir, Reena Dutta, Reena Dutta Bihyografisi, Reena Dutta  kimdir, Reena Dutta Biyografi, Aamir Khan Biyografi,  Reena Dutta kaç yaşında, Reena Dutta Aamir Khan, Aamir Khan Reena Dutta, Aamir Khan dini, Aamir Khan eşi, Aamir Khan filmleri, Aamir Khan en iyi filmleri, Aamir Khan son filmi, Amir Khan şarkılar, Amir Khan, Amir Khan Biyografisi, Amir Khan kimdir yer almaktadır.  

Amir Khan

Biyografisi

Aamir Muhammed Hussain Khan (आमिर हुसैन खान), Bolywood filmlerinin önemli oyuncularından ve Hint sinemasında yapımcı ve yönetmendir. Kısaca “Aamir Khan” ve “Mr. Perfectionist” (Bay Mükemmelliyetçi) olarak tanınır.
 

14 Mart 1965’te Hindistan’ın Maharaştra eyaletinin başkenti olan Mumbai’de (bilinen adıyla Bombay) Mumbai Bandra Holy Aile Hastanesi’nde Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası Tahir Hussain Khan annesi Zeenat Khan’dır. Baba tarafı Afgan’lıdır ve Afganistan’ın “Herat” şehrindendir. Kardeşleri ise Faizal ve Hyder Ali kızkardeşleri Nikaht ve Farhad’dır. Evli olup iki oğlu bir kızı vardır.

Aamir Khan, 18 Nisan 1986’da ilk eşi Reena Dutta ile dünyaevine girmiş ve bu evlilikten Junaid adında bir oğlu ve Ira adında da bir kızı olmak üzere 2 çocukları olmuştur. Reena, Khan’ın birçok filminde yanında olmaya çalıştı ve “Laagan” filminin bizzat yapımcılığını üstlendi. Aralık 2002’de Aamir Khan, 16 yıllık eşinden boşanacağını açıkladı. Çift, mahkeme kararıyla boşandı ve mahkeme, çocukları Reena’ya verdi.

İkinci eşi ise 2005’te evlendiği ve kendisi gibi yapımcı olan Kiran Rao’dur. Bu evliliğinden taşıyıcı bir anne vasıtasıyla Azad adlı bir oğulları olmuştur. Ailesi gibi kendisi de Müslüman olan yönetmen, birçok filmde oynamış ve yönetmenlik yapmıştır. 2010’da babası Tahir Hussain’i kaybeden ünlü oyuncu aynı yıl alkol ve sigarayı bırakmış, 2012de “Dhoom 3” filminin çekiminin bitmesinin hemen ardından annesi Zeenat Khan ile birlikte hacı olmuştur. Hacca gitmek hususunda şöyle bir açıklama yapmıştır: “Annem uzun zamandır kutsal topraklara gitmeyi çok istiyordu. Bana da, eğer ona bir hediye vermek istiyorsam bu hediyenin hacca gitmek olmasını istediğini söyledi. Ben de bu hediyeyi ona verdim. Aslında kardeşim Farhad gidecekti ama Allah beni istedi sanırım ki bir şekilde ben gittim annemle.”

Aamir Khan, oyunculuk kariyerine amcası Nasir Hussain’in “Yaadon Ki Baraat”ında 8 yaşındayken adım atmıştır. 11 yıl sonra ilk filmi sayılan “Qayamat Se Qayamat Taq” filminde rol almış; daha sonra da “Raakh” filmiyle ilk “National Film Award” (Jüri Özel Ödülü)’nü kazanmıştır. 1980 ve 1990’larda bir çok ödüle aday gösterilmiştir. İlk “Filmfare En İyi Aktör Ödülü”nü “Raja Hindustani” filmiyle; 2. “Filmfare En İyi Aktör Ödülü”nü ise Lagaan filmiyle almıştır.

6 Mayıs 2012 tarihi itibariyle Khan’ın ilk televizyon programı “Satyamev Jayate”, Star Plus kanalında yayınlanmaya başlamıştır. Aamir Khan’ın yeğeni Imran Khan da oyuncudur. Aamir Khan’ın yapımcılığını yaptığı filmler, kendi yapım şirketi olan “Aamir Khan Productions”un elinden çıkmıştır. Aamir Khan, ayrıca Oscar adayı olan “Lagaan” filminin başrol oyuncusu ve yapımcısıdır.

Aamir Khan, kariyerine sağlam adımlarla devam etti. Yılda 1 ya da 2 film çevirdi. 1996 yılındaki tek filmi, Karishma Kapoor ile rol aldığı “Raja Hindustani” filmi oldu.

Khan’ın çevirdiği her film başarılı oluyordu, 5 yıl içinde çevirdiği filmlerin hepsi birer hit haline geldi. 1997 yapımı “Ishq” filminde Ajay Devgan, Kajol ve Juhi Chavla ile rol arkadaşı oldu. Aynı yıl “Ghulam” filminde ekranlarda göründü ve bu filmde oyunculuğu kadar, sesinin de de iyi olduğunu, filmdeki bir şarkıyı seslendirerek kanıtladı. 1999’da “Sarfarosh” filmi gösterime girdi. Terör olaylarına parmak basan bu film de oldukça ilgi gördü. Ardından “Earth” filmini çevirdi. 2000’de “Mela” filmini çevirdi. Filmde gerçek hayattaki kardeşi Faisal Khan da rol aldı. Film, ne yazık ki başarılı bulunmadı…

2001’de “Lagaan” ve “Dil Chahta Hai” filmleri ile karşımıza çıktı Aamir Khan. İkisi de yine çok başarılı oldu. Filmde Saif Ali, Preity Zinta gibi diğer önemli oyuncular da rol alıyordu. Filmi yazıp yöneten kişi, şimdilerde oyunculuğa da adım atan Farhan Akhtar. Film, o zamanlara göre çok modern olarak tanımlandı.

Aamir Khan, 4 yıl sinemadan özel problemlerinden dolayı uzak kaldı. Ekranlara 2005 yılında Ketan Mehta filmi Mangal Pandey: The Rising ile geri döndü. Film, gerçek hayattan alınmaydı ve bir Hintli askerin Hint Bağımsızlık Savaşı’nın başlatmasijnı konu ediyordu. Aamir’in en başarılı filmlerinden biri olan “Rang De Basanti”, 2006 yılında gösterimdeydi. Filmin konusu çok ama çok beğenildi. Aynı yıl çevirdiği “Fanaa” filmi ise Hindistan’da çok ilgi gördü. Filmde ünlü oyuncu Kajol ile rol alıyordu.

2007 yapımı “Taare Zameen Par” filminin de yapımcılığını Aamir üstlendi. Ayrıca ilk yönetmenlik deneyimini yaşadı. Film, “Aamir Khan Production”dan çıkan ikinci film oldu (birincisi Laagan idi). Filmde Aamir, disleksik hastalığına sahip bir çocuğa yardımcı olmaya çalışan öğretmeni canlandırıyordu. Oyunculuğu çok beğenildi, yönetmenliği de geçer not aldı.

Aamir Khan, bu ve bunun gibi birçok filmde rol almış ve bu filmler, sadece Hindistan’da değil tüm dünyada sevilerek izlenmiştir. “3 Idıots” filmi, Türkiye’de üniversitelerde yüzlerce kez izlenmiş ve hayran kitlesi hızla artmıştır. Birçok filmi IMDB üzerinde 8 üzerinde not almıştır. Bollywood’un en çok para kazanan oyuncusu ve yönetmenidir.

Aamir Khan, daha birçok ödüle layık görülmesine rağmen, yıllarca ödül törenlerine katılmayı reddetti. Gerekçesi ise “ödüllerin güvenilir olmadığı”ydı. 2007’de İngiltere’de “Madame Tussauds Müzesi”nde balmumu heykeli konulmak istendi; ancak Khan, bunu da reddederek şöyle bir açıklamada bulundu: “Bu, benim için önemli bir şey değil. İnsanlar isterlerse benim filmlerimi izlerler zaten. Ayrıca ben bu kadar şeyle baş edemem, zaten benim işim bana yetiyor.”

Aamir Khan, Hindistan’da saygıyı hak eden çok kaliteli bir insandır. Sadece oyunculuğu ile değil gerçek hayatta yardımseverliği ve yapmış olduklarıyla da Hindistan ve tüm dünyada takdir toplayan bir oyuncudur. Ayrıca 48 yaşında olmasına rağmen inanılmaz genç görünmektedir. Belki de filmlerini izlediğinizde onu 30 yaşında zannedebilirsiniz; ama o aslında  48 yaşında ve yaşını hiç göstermeyen bir oyuncudur.

Aamir Khan; aksiyon, romantik, dram ve komedi türü filmlerde boy göstermiştir. Aslına bakarsanız her tür filmde inanılmaz bir başarı gösterdiğini söylersek yalan söylemiş olmayız. Komedi filmlerinde gülmekten kırılırsınız ve bir an gelir gözlerinizden yaşlar süzülmeye başlar. Hint sinemasına ön yargı ile yaklaşan kişilerin mutlaka Aamir Khan’ın oynamış olduğu filmleri izlemeleri gerekir.

Aamir Khan, 2009’da kendisiyle yapılan bir röportajda şunları dile getirmiştir: “Sinemamızda farklı şeylere çok rastlamıyoruz, farklı bir şeyler yapmaktan korkmamalıyız, bence her insan, düşündüğünü, hayallerini korkmadan gerçeğe dönüştürmeye çalışmak için uğraşmalı.”

Bir diğer röportajında da filmlerin çekim aşamasının kendisi için daha önemli olduğunu itiraf etmiş ve şöyle demiştir: ”Benim için filmlerin çekim aşaması daha önemli, eğlenceli ve daha öğretici. Filmin çekimlerine ilk gününden itibaren her gün büyük bir konsantrasyona giriyorum.’

Satyamev Jayate

Aamir Khan, “Örnek aldığınız kişiler var mı?” sorusuna şöyle cevap vermektedir: “Gandhi, bana ilham veren tek kişi!”. Bunun yanında kendi deyimiyle sıkı bir Leo Tolstoy hayranıdır ve Tolstoy gibi o da yapıtlarında sistemin yanlışlarını dile getirmiş, toplumsal çarpıklıklara değinmiştir. Bu yüzden Amir Khan’ın filmlerinin çoğu, insani misyonlar üstlenmiş yapımlardır. “Satyamev Jayate” programı, birçok mağdur insanın sessiz çığlıklarını bütün ülkeye duyurmuştur. Yolsuzlukları, çocuk istismarını, kız çocuklarının daha anne karnındayken kürtaj ile alınmalarını çok geniş bir şekilde ele alıp insanların dikkatini bu konular üzerine çekmeyi başarmış ve birçok yasal işlemin başlatılmasında büyük rol oynamıştır.

Aamir Khan, Hindistan’da yaptığı bu son programla şu anda bütün Hindistan’da konuşulmaktadır. Yaklaşık bir senelik bir çalışma sonunda, her hafta başka bir sorunu ortaya koyuyor ve gerek canlı bağlantılarla, gerek yaşanmış hikayelerle, gerek bire bir olay kahramanlarıyla röportaj yaparak aslında her ülkede olan sorunları ama Hindistan da uzun süre söz dahi edilmeyen sorunları ortaya çıkartıyor. İlk yaptığı programda çocuk istismarının ne kadar büyük oranlarda olduğunu, bazı bölgelerde çocukların cinsel tacize uğradığını ve bunların büyük çoğunluğunun da erkek çocuklar olduğu ile ilgili bir program yapmış ve ilk defa bu programdan bir hafta sonra bu konu meclise yatırılmış ve bir yasa tasarısı hazırlanmak üzere çalışmalara başlanmıştır. Bu olay, Hindistan’da ilk’dir. Sırf bu konuyla ilgili konuşması için kendisi, bizzat meclise çağrılmış ve konuşma yapmıştır. İşlediği konulardan bir tanesi, kadına şiddet ve bunun ne kadar yaygın olduğudur. Ve en son yaptığı programda ise, engelli insanların Hindistan’da karşılaştığı sorunlar üzerinedir ve o da büyük bir yankı yaratmıştır. Her konuyu, en ince ayrıntısına kadar, abartmadan, duygu sömürüsü yapmadan bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır. Sırf bu yaptıkları için bile büyük bir saygıyı hak etmektedir.

Filmlerinden Replikler

“İnsan arzularını sınırlayamaz, gömülsek de bulutların içine isteriz halen gökyüzüne değmeye…” (Ishaan)

“Ölüme feryat figan gidenler ve ölüme sessiz sedasız gidenler…” (Rang De Basanti )

“Ama paslanmış kulakları açmak için yüksek sesli haykırış gereklidir.”

“Yarından bu kadar korku duyarsan, bugünü nasıl yaşarsın?”

“…Sonra kuş gibi süzülüyorum. Tam da olmak istediğim gibi…” (Taare Zameen Par)

“Büyümeyi hiç istemedim. Büyüdükçe insanlar daha az gülüyordu çünkü. Çocuk olmanın en güzel yanı, istediğin zaman ağlayabilmekti.” (Rang De Basanti)

“Hayat sanki bir pamuk şekerdir,umutlar ve hayaller arasında dönen, avucunda biriktir ve tadını çıkar.” (Taare Zameen Par)

“Başarının peşinden koşmayın.Siz kendizi geliştirdiğinizden emin olursanız başarı ve mutluluk gelip sizi bulacaktır.” (3 Idiots)

“Doğru ile yanlış arasında seçim yapmak kolaydır. Asıl seçim, iki doğrudan fazla olanı ya da iki yanlıştan az olanı seçmektir.”
 (Fanaa)

“Hayatımı bu ülkenin özgürlüğüne adadım. Evlenmemi istediğinizi biliyorum,|ama ben özgürlüğü kendime gelin aldım.” (Rang De Basanti)

“Arkadaşınız başarısız oluyor, üzülüyorsunuz ; arkadaşınız birinci oluyor, daha çok
üzülüyorsunuz.”
 (3 Idiots)

“Kanın hala coşmuyorsa şayet,
Damarlarından akan sıvı sudan ibaret.
Memleketine hizmet etmiyorsa şayet,
Gençlik ateşi neye nimet?”
 (Rang De Basanti)

-Onu gördüğünde rüzgar şarkı söylüyor mu? Ay gözlerinde büyüyor mu?
– Bu dediklerin, filmlerde oluyor. Gerçek hayatta değil…
– Gerçek hayatta da oluyor. Ama bir insanı sevdiğinde… Bir dümbeleği değil!
 (3 Idıiots)

Filmografi

 • Yaadon Ki Baarat (1973)
 • Madhosh (1974)
 • Holi (1985)
 • Qyamat Se Qyamat Tak (1988)
 • Raakh (1989)
 • Love Love Love (1989)
 • Deewana Muh Sa Nahin (1990)
 • Jawani Zindabad (1990)
 • Tum Mere Ho (1990)
 • Dil (1990)
 • Awwal Number (1990)
 • Afsana Pyar Ke (1991)
 • Dil Hai Ke Manta Nahin (1991)
 • Parampara (1992)
 • Daulat Ki Jung (1992)
 • Isi Ka Naam Zindagi (1992)
 • Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992)
 • Hum Hain Rahi Pyar Ke (1993)
 • Andaz Apna Apna (1994)
 • Aatank Hi Aatank (1995)
 • Baazi (1995)
 • Rangeela (1995)
 • Akele Hum Akele Tum (1995)
 • Raja Hindustani (1996)
 • Ishq (1997)
 • Earth (1998)
 • Ghulam (1998)
 • Mann (1999)
 • Sarfarosh (1999)
 • Mela (2000)
 • Dil Chahta Hai (2001)
 • Lagaan (2001)
 • Mangal Pandey (2005)
 • Rang De Basanti (2006)
 • Fanaa (2006)
 • Taare Zameen Par (2007)
 • Ghajini (2008)
 • 3 Idiots (2009)
 • Luck By Chance (2009) (Misafir Oyuncu)
 • Dhobi Ghat (2010)
 • Talaash (2012)
 • Dhoom3 (2013)

Hazırlayan: Akhenaton