Adana 2019 – sıfır bir adana sözleri, 01 Adana Sözleri, Adanalı Sözleri, Adana Lafları Etkili, Kısa, Resimli, Adanalı sözleri içeriğinde gelmiş geçmiş en güzel ve en etkili Adana sözlerini bulabilirsiniz. Sizlerde sosyal medya hesaplarından sizler için özenle hazırlanan en güzel Adanalı sözlerini ve Adana kısa, öz ve sert sözleri paylaşabilirsiniz.

Adana Sözleri 2019 – En Güzel Adana Sözleri – Burası Adana Sözleri, Adana Psikopat Sözleri, 01 Adana sözleri cio, Adanalı Sözleri, En Güzel Adana Sözleri, havalı adana sözleri
En güzel Adanalı sözleri sizler için bir araya getirdik. Bu sözleri Facebook, Twitter, Whatsapp gibi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz. İşte en anlamlı Adana Sözleri, Adanalı sözleri;

“Adanalı’yık Allah’ın adamıyık” diye boşuna dememişler. Kendi dili,edebiyatı ve kültürüyle Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir Adana.

1. Bir şaşırma,üzülme,sevinme ve istenilince her yere uyan tepki olarak “ABOO!” Bazen “abbaav” ya da “abbooov” gibi modifiye de olabilir.

2. Birini çağırırken ya da aklınıza bir şey geldiyse,yapıştırın hemen “bak hele!”yi. BAKELE diye okunur.

3. Bazen birine sinirlendiğinizde,”apaçi”,”çingene” ya da “kro” demezsiniz, “cono” dersiniz.

4. Sabah,öğle,akşam ve hatta bir ara öğün olarak yemeğiniz…ŞIRDAN.

5. “Geri vites” yoktur sözlüğünüzde,onun adı “anarya” ya da “anarya yapmak.”

6. Doğu ve İç Anadolu’da olduğu gibi,tabak,çanak,bardak gibi ufak tefek şeylerin adı “züccaciye” değil “cıncık” ve “cıncıkçı”dır.

7. “Gözleme” ya da “bazlama”dansa, “sıkma”yı tercih edersiniz çünkü daha lezzetlidir.

8. Geleneksel bir küfür olarak “dümbük”…

9. Gül şerbeti,rendelenmiş buz ve meyveli çeşitleriyle serinlemek istediğinizde hemen bir “bici bici” çakarsınız. Nişastasız olanına Karsambaç da denebilir.

10. Özellikle dürüm,çiğköfte,içli köfte gibi enfes yemeklerin yanında “ayran”dan ziyade,”Şalgam” içilir.Şalgam suyu da denebilir ama bu biraz kibar kaçar.Taneli acılı şalgam içmek,Adanalı’nın şanındandır.

11. Hepimiz Adana Kebabı’nın şanını biliriz,ama asıl Adana Kebabı’nı Adana’da yediğinizde,yanında gelen izzet-i ikramdır sizi tıka basa doyuran.

12. Futbol denince akla hemen Adana Demirspor,Adanaspor gibi takımlar gelir.

13. Birini seviyorsanız,canınız,ciğeriniz,arkadaşınız,bacınız vs ise o sizin gülünüzdür.”Gülüm” diye sevilir.

14. Kıvanç Tatlıtuğ,Fatih Terim,Ferdi Tayfur,Hasan Şaş,Yılmaz Güney,Erol Büyükburç ve daha yüzlerce değişik kulvarda ünlü hemşehrilerinizle gurur duyarsınız.

15. Öte yandan Orhan Kemal,Yaşar Kemal,Muzaffer İzgü gibi Adana topraklarından gelmiş dev isimlerle ülkece gurur duyarız.

16. Plakanızı bilmeyen yoktur.Trafikte bile şehirlerin ilki “01” Adana’dır.

17. Baraj Gölü,Kozan,Çukurova,Taş Köprü,Atatürk Caddesi,Şakirpaşa sürekli adı geçen lokasyonlardır.

18. Sizin için en önemli tarihlerden biri 5 Ocak Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşudur.

‘kele’, ‘gadasını aldığım’ gibi sözcüklerin yanında, bayan otobüs şoförlerimizi de unutmamak gerek

 

Bu içeriğimizde yeni hazırladığımız ”2019 Yeni Adanalı Sözleri” de ayrıca yer almaktadır. Bu görselleri telefonunuza kaydedip sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.