Bismillahirrahmanirrahim www.sevgi.net.tr - www.zurna.biz
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Güzel Sözler > Dini Sözler > Agnostik, Agnostisizm Nedir?

Agnostik, Agnostisizm Nedir?
Son Güncellenme : 29 May 2018 15:11

Yazımızda Agnostik, Agnostisizm Nedir, Agnostisizm Nedir, Agnostik Nedir, Agnostik sizce ne demek, Agnostik size neyi çağrıştırıyor, Agnostisizm, Bilinmezcilik, Bilinmezcilik nedir, Bilgisi olmayan yer almaktadır.

Agnostisizm ya da Bilinmezcilik, Tanrı’nın ya da Tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımıdır. Bu felsefenin takipçilerine de agnostik denir.

Yanıt: Agnostisizm, Tanrı’nın var olduğunun bilinmesinin ya da kanıtlanmasının imkânsız olduğu görüşüdür. “Agnostik” sözcüğü, özde “bilgisi olmayan” anlamına gelir. Agnostisizm, ateizmin entelektüel bakımdan daha dürüst bir biçimidir. Ateizm, kanıtlanamaz bir düşünce olan Tanrı’nın var olmadığını iddia eder. Agnostisizm, Tanrı’nın varlığının ya da yokluğunun kanıtlanamayacağını, Tanrı’nın var olup olmadığını bilmenin imkânsız olduğunu savunur. Agnostisizm bu bakımdan doğrudur. Tanrı’nın varlığı ya da yokluğu deneysel olarak kanıtlanamaz.

Bilinmezcilik (tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceği) görüşünü benimsemiş kişidir.

Kutsal Kitap bize, Tanrı’nın var olduğunu imanla kabul etmemiz gerektiğini söyler. İbraniler 11:6, “İman olmadan Tanrı’yı hoşnut etmek olanaksızdır. Tanrı`ya yaklaşan, O’nun var olduğuna ve kendisini arayanları ödüllendireceğine iman etmelidir” der. Tanrı ruhtur (Yuhanna 4:24) bu yüzden görülemez ve dokunulamaz. Tanrı, Kendisini vahyetmeyi seçmedikçe, bizim duyularımız tarafından anlaşılamaz (Romalılar 1:20). Kutsal Kitap, Tanrı’nın varlığının evrende açıkça görülebileceğini (Mezmur 19:1-4), doğada hissedilebileceğini (Romalılar 1:18-22) ve kendi yüreklerimizde onaylanabileceğini (Vaiz 3:11) bildirir.

Agnostikler, Tanrı’nın var ya da yok olduğu konusunda bir karar vermeyi istemezler. Agnostisizm, nihai kararsızlık konumudur. Teistler Tanrı’nın varlığına inanırlar. Ateistler Tanrı’nın var olmadığına inanırlar. Agnostikler Tanrı’nın varlığı ya da yokluğunu bilmek imkânsız olduğundan O’nun varlığına ya da yokluğuna inanmamamız gerektiğine inanırlar.

Varsayalım ki, Tanrı’nın var olduğu hakkında açık ve inkâr edilemez kanıtlar sunabiliyoruz. Teizm ve agnostisizmin savlarına eşit düzeye koyarsak, ölümden sonra yaşam olasılığı konusunda hangisi en mantıklı olur? Eğer Tanrı yoksa teistlerin de, agnostiklerin de var oluşları öldüklerinde son bulacaktır. Eğer Tanrı varsa, öldüklerinde hem teistler, hem de agnostiklerin hesap vermeleri gereken biri olacaktır. Bu bakış açısından, teist olmak agnostik olmaktan daha “mantıklı”dır. Eğer iki görüş de kanıtlanamıyor ya da aksi kanıtlanamıyorsa, sonsuzlukta daha arzulanacak bir sonucu olan görüşü iyice incelemek için her türlü çabayı göstermek akıllıca görünmektedir.

İnsanın şüpheleri olması normaldir. Dünyada anlamadığımız bir sürü şey vardır. İnsanlar Tanrı’nın yaptığı ya da izin verdiği şeyleri anlamadıklarından ya da kabul etmediklerinden sık sık Tanrı’nın varlığından şüphe ederler. Ancak, ölümlü insanlar olarak, sonsuz bir Tanrı’yı anlayabilmeyi beklememeliyiz. Romalılar 11:33-34, “Tanrı’nın zenginliği ne büyük, bilgeliği ve bilgisi ne derindir! O’nun yargıları ne denli akıl ermez, yolları ne denli anlaşılmazdır! Rab’bin düşüncesini kim bilebildi? Ya da kim O’nun öğütçüsü olabildi?” der.

Tanrı’ya imanla inanmalı ve O’nun yollarına imanla güvenmeliyiz. Tanrı, Kendisine inananlara Kendisini harika şekillerde göstermeye hazır ve isteklidir. Yasa’nın Tekrarı 4:29 şöyle der: “Ama Tanrınız RAB’bi arayacaksınız. Bütün yüreğinizle, bütün canınızla ararsanız, O’nu bulacaksınız.”

Agnostisizm ya da bilinmezcilik, tanrının ya da tanrıların varlığının ya da yokluğunun bilinemeyeceğini öngören felsefe akımıdır. Bu felsefenin takipçilerine agnostik denir.
Kökeni eski Yunan’daki Sofistlere kadar uzanan agnostisizm kelime olarak eski Yunanca’daki agnostos, yani ‘bilinemez olan‘ kelimesinden gelir. Bir din ya da öğretiler bütünü değil, bir konsepttir.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
sevgi - aşk sözleri - sevgi sözleri - sevgi şiirleri - sohbet - chat - sevgi mesajları - güzel sözler