Yazımızda Ejderha, Ejderha Nedir, Ejderhalar gerçek mi, Ejderha Fosil, Ejderha Fosili, Ejderha gerçek mi, ejderha fotoğrafları, ejderha türleri, gerçek ejderha görüldü mü, dinozor yer almaktadır.
Ejderha 
Efsanevi Yaratık, Ejderha Nedir?
Ejderha, ejder olarak da bilinir, yarasa kanatlı, dikenli kuyruklu, derisi pullu, ağzından ateş saçan dev kertenkele ya da yılan biçimindeki efsanevi canavar.
Ejderhalar, yarasa kanatlı, dikenli, büyük gövdeli, ağzından ateşler saçan korkunç dişleri olan büyük hayvanlar olarak çoğunlukla mitolojik tasvir edilmiş yaratıklardır.
Neredeyse dünyanın tüm efsanelerinde adı geçen Ejderhalar gerçekten yaşayıp yaşamadığı büyük bir merak konusu. Çünkü çoğu tarihçi ve arkeolog ejderhaların gerçekten yaşadığına inanmakta, olayın efsanelerden daha büyük boyutlarda olduğunu söylemektedirler. Pek çok bölgede bulunan iskeletlere göre çıkan fosillerin ejderhaların gerçekten yaşadığını doğruladığını inananların sayısı az değil.
Gelelim ejderha efsanesine.
Ejderhalar Uzakdoğu’da pek çok efsanede yer almaktadır. Batıda ise aynı şekilde  özellikleri Britanya da Ejderhalar değerli bir simge olarak kullanılmaktadır. Batıdaki Ejderhalar korkunç, ağzından Ateş saçan, sürekli hazine koruyan, altınları çok seven ve kötülük olarak çağrıştırırken,  doğudaki Ejderhalar iyi kalpli, bilge iyilik ve Uğur getiren genellikle kanatsız yaratıklardır.
Ejderhaların genel özellikleri büyük kanatlı ve kanatsız mağaralarda yaşayan ve genellikle hazineleri çok seven ve hazine koruyan canlılar olarak geçmektedir. Batıda Dragon olarak adlandırılan ejderha  Dragon (Eski Yunancada büyük yılan anlamına gelmektedir)  pek çok  klan ve topluluğun simgesi olmuştur. Drakula’nın adı da buradan gelmektedir. Batıdaki efsaneler de sürekli ejderhalarla Savaşıp sonunda öldürülürken, doğudaki Ejderhalar ise genellikle Bilge Ejderhalar ve yol gösterici yaratıklar olarak anlatılmaktadır. Uzakdoğu’da çok ülkenin bölgenin sembolü durumundadır.
Özellikle İnternet ortamında oldukça sık yanıltmacaların olduğu ejderha olayı, pek çok yerde ejderha vuruldu şeklinde resimler, videolar şeklinde ortaya çıkmıştır Ancak doğruluğu hiçbir şekilde kesinleşmemiştir. Ejderha ile ilgili uzunca araştırmalar yapılmış ve hatta Ejderha için bilim dalı bile kurulmuştur.
Ejderhalar Türk mitolojisinde Evren adıyla geçmektedir ve kötü niyetli olan bu yaratıklar kaos ve ölüm ile anılır.
Bir grup bilim insanı ejderhaların sadece efsanelerden ibaret olduğunu, ortaya çıkan iskeletlerin dinazor iskeleti olduğunu ve gerçekten var olmadığını kanıtlamaya çalışmaktadır. Ancak ejderhanın varlığına inananlar ise bu canlıların gerçekten yaşadığını, Çünkü önceki yüzyıllarda çok net bir şekilde çizimlerininin yapıldığı, tasvir edildiği ve detaylandırıldığı üzerinde durmaktadırlar. Ejderhaların gerçekten ağzından Ateş saçan büyük sürüngenler oldukları ve Zamanla insanlar tarafından avlanarak öldürüldükleri ve soylarının tükendiği iddia edilmektedir. Hatta son ejderhanın 1900 lü yıllarda Rusya’da bir hayvanat bahçesinde öldüğü ve soyunun tükendiğini iddia edenler de bulunmaktadır.
Ejderhaların gerçekten var olup olmadığı hala tartışma konusu olup gerçekten kesin olarak bilinen Komodo ejderi  sürüngen bir hayvan olup oldukça büyük boyutlara ulaşabilen hayvandır. Son derecede tehlikelidir.
110 milyon yıllık ‘ejderha’ bulundu haberi:
Kanada’da ortaya çıkarılan bir kalıntı, başka hiçbir şeyle karıştırılamayacak kadar iyi durumda. Ağır zırhlı dinozor, ürkütücü görünümü ve tüm ihtişamıyla adeta bir ejderha heykeli gibi.
110 milyon yıllık bu ‘nodosaur’ fosili, bugün Kanada Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi’nde meraklı ziyaretçilerini bekliyor. Kemiklerin ilginç bir bulunma hikayesi de var. National Geographic dergisinde yer alan habere göre olay, 21 Mart 2011’de Alberta eyaletindeki Millennium madeninde gerçekleşti.
Madendeki ağır ekipman operatörü Shawn Funk, mekanik kepçeyle bir süre sonra başına geleceklerden habersiz bir şekilde tünel kazma işlemi gerçekleştiriyordu. Kazıcı birden etrafını saran kaya yapısından çok daha sert olan ve Funk’ın daha önce hiç görmediği bir şeye çarptı.
Kepçesinden inerek daha yakından bakan operatör, her biri birbirine tunç grisi taşlarla bağlanmış sıra halinde kum rengi diskler buldu. Shawn Funk’ın keşfettiği şey, ağır zırhlı ‘nodosaur’un 5,4 metre uzunluğunda ve 1360 kilogram ağırlığındaki kemikleriydi.
Müzeye götürülen fosiller, teknisyenler tarafından yabancı taşlardan temizlendi. Bölgede yaygın bir deniz sürüngeni plesiosaur kemikleriyle karşılaşacağını sanan müze uzmanları şaşkınlıklarını gizleyemedi.
Kimse bu kadar iyi durumda bir nodosaur fosiliyle karşılaşacaklarını sanmıyordu.
Erken Kretase döneminde yaşamış olan otçul nodosaurlar, kısa bacakları, beş parmaklı ayakları, kendilerini savunurken kullandıkları topuzlu kuyrukları ve 50 santimetreye varan dikenli, kalın zırhlı derileri ile adeta dört bacaklı birer tank gibiydiler. Kısa boyunları ve ejderhayı andıran yüzleri vardı.
National Geographic’teki makalenin yazarı Michael Greshko, “Bu derecede iyi bir korunmuşluk, piyango kazanmak kadar düşük bir ihtimal. Ona ne kadar çok baksam o kadar aklım başımdan gidiyor.
Fosilleşmiş zırhlı deri kalıntıları, hala kafatasındaki engebeli zırh plakalarını kaplıyor. Sağ ön ayağı yanında uzanıyor, beş parmağını da sayabilirim. Sadece bir iskelete değil, gerçekte nasıl görünüyorsa öyle bir dinozora sahibiz” diyor.
Uzmanlara göre, nodosaur belki nehir kenarında su içerken büyük bir sel onu sürüklemiş ve bir zamanlar denizin içinde yer alan madende derinlere batmış olabilir.
opraktaki mineraller hızla zırhlı deriye sızarak ölü bedeni sardı ve üzerine yığılan kayalar milyonlarca yıl boyunca dinozorun bu şekilde korunmasını sağladı. Tarih öncesi çağlardan gelen dinozor ve bir kepçe operatörünün yolu da böylece kesişmiş oldu.
Haber: Bilimpro