Bismillahirrahmanirrahim www.sevgi.net.tr
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler > Sağlık > Erkek ve Kadın Kalbinin Farkları

Erkek ve Kadın Kalbinin Farkları
Son Güncellenme : 28 Eyl 2018 11:06

Sayfamızda; Erkek ve Kadın Kalbinin Farkları, Kadın Kalbi, Erkek Kalbi, Erkek ve Kadın Kalbinin Fark, Kadın ve Erkek Kalbi Arasındaki Fark, Kalp, Kalp Sağlığı, Kadın Kalbi, Erkeğin kalbi, Erkek Kalbi,  yer almaktadır.

Kadın kalbinin daha hassas olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı.
Kadınlar ve erkeler arasında yapılan kıyaslamalara bir yenisi daha eklendi. Kadın kalbinin daha hassas olduğu her zaman dile getirilir. Bu genel geçer bir söylemden ziyade bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. İşte kadın ve erkek kalbi arasındaki farklılıklar.

60 gram daha küçük

Kadınların kalbi erkeklere oranla daha küçük. Ortalama kadın kalbi 118 gram iken erkeklerde bu ağırlık 60 gram daha fazla.

Damarlar daha ince

Kadın kalbinin damarları erkeklere oranla ortalama 1 mm daha ince. Bu durum damarlara müdahaleleri de daha zorlu kılıyor.

Çarpıntı daha fazla

Kadınlarda kalbin kapak yapısı daha gevşek. Bu nedenle çarpıntı şikayeti ve kapak hastalığı daha fazla oluyor.

Damarları daha hassas

Kadınlarda kalbin damarları daha hassas ve büzüşmeye daha meyilli. İnce damarlarda gelişen geçici büzüşmeler ise tanısı zorlukla konulan kalp kaynaklı göğüs ağrılarına neden oluyor.

Daha dayanıksız

Kalp krizi sonrası kadınların kalbi erkeklere oranla daha az dayanıyor. Bu nedenle kalp krizinden kaynaklı ölüm oranı da erkeklere oranla daha yüksek.

Daha çok atıyor

Kadınların kalbi erkeklere göre daha çok atıyor. Örneğin günlük ortalama kalp hızı erkeklerde 70-72 iken, kadınlarda 78-82 arasında seyrediyor. Bu da çarpıntı ve nefes darlığı şikayetlerinin kadınlarda daha çok gözlenmesine yol açıyor.

Yan etkilere daha duyarlı

Kadın kalbi özellikle ilaç yan etkilerine karşı daha duyarlı. Ritim bozukluğu oluşma riski erkeklere göre daha fazla.

Pıhtı oluşturmaya daha meyilli

Kadın kalbi pıhtı oluşturmaya erkeklere oranla daha meyilli. Doğum kontrol hapı kullanan ve sigara içen kadınlarda bu risk çok daha belirginleşiyor.

Damarları daha dirençli

Kadın kalbinin damarları hastalığa daha dirençli. Erkeklerle karşılaştırıldığında damar hastalığı oluşum riskinde 10 yıllık fark bulunuyor. Ancak bu fark, menopozdan sonra kayboluyor.

Testlerde saptanması daha zor

Kadın kalbini tutan damar hastalığı sıklıkla bir damarı daha çok etkiliyor. Bu da rahatsızlığın testlerde saptanmasını zorlaştırabiliyor.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Tut Yüreğimden Ustam, Kemal Sunal Sözleri, Sevgi Sözleri, Aşk Sözleri
Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
sevgi - aşk sözleri - sevgi sözleri - sevgi şiirleri - sohbet - chat - sevgi mesajları - güzel sözler