Bismillahirrahmanirrahim www.sevgi.net.tr
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler > Eski Bilgisayar Parçalarından Altın Topladı

Eski Bilgisayar Parçalarından Altın Topladı
Son Güncellenme : 14 Kas 2018 11:08

Eski bilgisayar parçalarını atmak yerine böyle “kazmak” daha karlı bir iş olabilir. Yine de kendi başınıza denememenizde fayda var.

Eski bilgisayar parçaları, özellikle de anakart ve işlemcilerin içinde az miktarda da olsa altın bulunuyor. Altın süper iletken olduğu için pek çok elektronik alette kullanılıyor. İşlemci pinleri ya da kaliteli mikrofonlarda da altın bulunuyor.

İşe yaramayan işlemciler bir araya geldiğinde ise oldukça entereasan bir görüntü ortaya çıkıyor.

Yapılan işlem oldukça hassas ve gerekli bilgiye ya da ekipmana sahip değilseniz kendinize zarar verme ihtimaliniz var, o nedenle tek başınıza bu işe girişmenizi tavsiye etmiyoruz. Çıkan altın miktarı da çok fazla değil. Elinizde hiçbir işe yaramayacağını düşündüğünüz ve para etmeyen parçalar varsa böyle bir işe girişebilirsiniz.

İşe ilk olarak, elimizdeki işlemcileri nitrik asite atarak başlıyoruz. Çözünmenin başlamasıyla beraber yavaş yavaş altınları da görmeye başlıyoruz. Daha sonra da kovadan altınları ayıklıyoruz. Bunun için süzme işlemi yapabiliriz.

Altının işlemciden ayrılması için bir ay süreyle asitli suda kalması gerekiyor.

Bir sonraki adımda ise ayrı kaplarda nitrik asit ve hidroklorik asit hazırlanıyor. İki asiti daha sonra karıştırıp, kral suyu adı verilen bir başka asit sentezlememiz gerekiyor. Bu asidi de işlemcilerin üstüne döküyoruz. Zaman geçtikçe işlemciler çözünüyor. Elimizdeki karışımı, bir huni aracılığıyla başka bir kaba aktarıyoruz. Sodyum metabisülfit dolu kaba bu sıvıyı döküyoruz.

Elde ettiğimiz son sıvıya saç kurutma makinesi tutarak suyu buharlaştırmamız gerekiyor. Kurutma işleminden sonra kaşan parçaları eritiyoruz.

Sonuç olarak bu adam, onlarca işlemcinin içinden 6.7 gram altın çıkartmayı başarmış.

Yazımızda; Eski Bilgisayar Parçalarından Altın Topladı, anakart, işlemcide ne kadar altın var, için de altın olan elektronik parçalar, eski işlemcide altın var mı, bilgisayar parçalarından altın elde etmek, bir bilgisayarda kaç gram altın var, elektronik parçalardan altın çıkarma, harddiskte altın var mı, anakartta ne kadar altın var, eski işlemcide ne kadar altın var, eski işlemciler yer almaktadır.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Tut Yüreğimden Ustam, Kemal Sunal Sözleri, Sevgi Sözleri, Aşk Sözleri
Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
sevgi - aşk sözleri - sevgi sözleri - sevgi şiirleri - sohbet - chat - sevgi mesajları - güzel sözler