Google’ın Milyonlarca Hastanın Verisini Topladığı Projesi: Project Nightingale

Google, milyonlarca ABD vatandaşından ayrıntılı sağlık kaydı bilgisi topluyor ve şirket, Wall Street Journal’a göre hastaları veya doktorları bilgilendirmedi. ABD’deki en büyük ikinci sağlık organizasyonu olan Ascension, laboratuvar sonuçları, teşhis ve hastaneye yatırma kayıtlarının yanı sıra hasta adları ve doğum tarihlerini de içinde barındıran sağlık geçmişlerini Google ile paylaşıyor.
Project Nightingale olarak adlandırılan bir çalışma kapsamında bilgisi olan bir kişi, Wall Street Journal’a en az 150 Google çalışanının on milyonlarca hasta hakkındaki verilere erişimi olduğunu söyledi. Google’ın verileri, yapay zekâ odaklı yeni bir yazılım tasarlamak için kullandığı bildiriliyor.

Proje, Google’ın bulut departmanı altında geliştiriliyor. Google CEO’su Sundar Pichai, bu yıl art arda bulut için yeni büyüme alanları bulmanın öncelikli hedefleri olduğunu söyledi. Google, geçen yıl ABD’deki en büyük ikinci sağlık organizasyonu olan Ascension ile çalışmaya başladı. Bu yaz ve sonbaharda ise veri paylaşımı hızlandı.

Google sözcüsü, yaptıkları her şeyin yasalara tamamen uygun olduğunu söylüyor:

Project Nightingale’de yer alan bilgiler arasında laboratuvar sonuçları, doktor teşhisleri ve hastane kayıtları gibi veriler yer alıyor. Google’ın erişimi olan bilgiler, hasta adları ve doğum tarihleri ​​de dâhil olmak üzere tam bir sağlık geçmişini kapsıyor. Bir Google sözcüsü, projenin Federal Sağlık Yasası’na tamamen uygun olduğunu ve kurdukları sistemin hasta verileri için sağlam korumalar içerdiğini söyledi.

Google’ın yaptığı, bir mahremiyet ihlali gibi görünse de Amerikan Sağlık Sigortası Taşınabilirlik ve Sorumluluk Yasası (HIPPA), hastanelerin sağlık hizmeti sağlamasına yardımcı olmak için kullanılacaksa iş ortaklarıyla hastaların verilerini paylaşmaya izin veriyor.

Google, Amazon, Apple ve Microsoft gibi şirketler kendilerini sağlık alanında daha ilgili hâle getirmeye çalıştıklarından muhtemelen daha fazla bilgi paylaşımı göreceğiz. Bu sebeple en azından hasta kayıtlarını güvende tutabilmelerini umuyoruz. Bu paylaşımın sonunda nasıl bir sistemin ortaya çıkacağını zaman gösterecek.

Sayfamızda; google, google hasta verisi, amazon, apple, microsoft, Project Nightingale, Ascension, hasta bilgileri yer almaktadır: