Bismillahirrahmanirrahim www.sevgi.net.tr - www.zurna.biz
ANKARA
Diğer Şehirleri Gör
SON DAKİKA

Anasayfa > Haberler > Moda > Hangi Rengi Kimler Sever

Hangi Rengi Kimler Sever
Son Güncellenme : 01 Haz 2018 12:29

Yazımızda Hangi Rengi Kimler Sever, Kimler Hangi Rengi Sever, Rengi Kimler Sever, Beyaz, Kırmızı, Bordo, Pembe, Yeşil, Turuncu, Sarı, Mavi, Turkuaz, Camgöbeği, Mor, Lavanta, Siyah, Kahverengi, Gri, Renklerin anlamı, Hangi Renk Hangi Anlama Gelir, Renk ve Psikoloji, Renklere göre kişilik analizi, Beyaz rengin anlamı, Siyah rengin anlamı, Kırmızı rengin anlamı, Bordo rengin anlamı, Pembe rengin anlamı, Yeşil rengin anlamı, Turuncu rengin anlamı, Sarı rengin anlamı, Turkuaz rengin anlamı, Camgöbeği rengin anlamı, Mor rengin anlamı, Lavanta rengin anlamı, Kahverengi’nin anlamı, Gri rengin anlamı, hangi renk hangi duyguyla eşleştirilebilir, renklerin simgesi, renklerin duygusal anlamları, Hangi Renk Neyi İfade Ediyor yer almaktadır.

Tarih boyunca insanlar renklerin kendilerine ve yaşamlarına olan etkisini merak etmişlerdir. Özellikle Uzakdoğu’da bir tür terapi olarak kullanılan renklerin etkisi bugün birçok alanda kullanılmaktadır. Kamusal alanlarda dikkat çeken ve insan psikolojisini etkileyen kimi renkler, içe kapanıklık yaparken kimi renklerin enerji veren etkisi, renklerin önemini bir kez daha gündeme getiriyor.

Reem Nöropsikiyatri Merkezi kurucusu Nörolog Dr. Mehmet Yavuz renklerin etkisini ve önemini anlattı…

Renkler insan psikolojisini yakından etkileyen faktörlerdir. Tarih boyunca doğudan batıya her alanda renklerin önemi ve insan psikolojisi üzerine durulmuş, sanatçılar eserlerine renklerin etkilerini göz önüne alarak yaparken kamusal alanlarda da bu etki göz önüne alınarak tasarımlar yapılmıştır.

Özellikle ateş kırmızısı kızgınlık anlamına gelir ve kırmızı renk insanda gerilim uyandıran bir renktir. Bu hayvanlarda da böyledir. Örneğin; boğalar ve yırtıcı hayvanlarda, kırmızı renk saldırma dürtüsünü kamçılar. Mesela yeşil renk özellikle İslam dininde çok makbuldür. Yeşil, cenneti ve güzelliği temsil eder. Kırmızı ise; ateşi ve cezaları temsil eder. Diğer Musevi dinlerde de yeşile ve açık maviye karşı bir yönelim dikkati çeker. İbadethanelerin seramik ve vitray işlemelerinde ağırlıklı olarak bu renkler göze çarpar.

Renklerin insan davranışını, yönelimlerini  ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği bugün kesinleşmiştir. Kanada’da yapılan bir araştırmada öğrencilerin başarı grafiklerinin basit renk değişimleri ile yükseltilebileceği gösterilmiştir. Aynı araştırma da davranış bozukluğu gösteren bazı örgencilerin, sınıfların farklı renklere boyanması ile düzelme gösterdikleri belirlenmiştir.

Aslında gözümüze gelen görüntü iki çeşit görme hücresi aracılığı ile taranır. Silindir veya çomak şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar ise rengi algılar. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre vardır. Renge duyarlı konik hücreler ağ tabakasının ortasında ışığa duyarlı silindirik hücreler ise kenarında daha yoğundur..

Görme merkezleri, her iki beyinin arka bölümlerinde yer alır. Renkler önce bu oksipital loblardaki merkezlerde analiz edilir. Sonra karmaşık bir işlemle derin beyin yapılarındaki imbik merkezlerle iletişim başlar. Bu araştırmalar kapsamında bakıldığında insanların en çok mavi rengi sevdiklerini bunu kırmızı ve yeşilin takip ettiğini göstermektedir.

Erkekler; yeşil deniz mavisi turuncu ve koyu mor renkleri tercih ederken, kadınlar; firuze yeşili açık mavi pembe gibi açık-uçuk renkleri çocuklar ise; mavi kırmızı yeşil sarı ve turuncu gibi canlı renkleri daha çok sevmektedirler.

Sevdiğin Rengi Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim.

İster canlı bir Turuncu ister barış dolu bir Mavi olalım, renk tercihlerimiz kişiliklerimizin anlaşılmasına yarayan anahtarlardır. Renk uzmanının sevdiğiniz renge dair söyleyeceklerine bir kulak verin. Gerçekten kim olduğunuza dair neler söylüyor bakalım…

Şimdi en sevdiğiniz rengi seçin:

Beyaz
Saflık, masumiyet ve naifliğin sembolü beyaz, gençlik ve saflıkla kuvvetli çağrışımlara sahiptir. Yaşlı bir insansanız, beyaz tercihiniz mükemmelliğe ve imkansız hayallere olan arzunuzu, belki de kayıp gençliği ve tazeliği yeniden elde etme girişiminizi gösterebilir. Sadeliğe veya basit bir hayata olan özlemi de sembolize edebilir.

Kırmızı
Güç, kuvvet, sağlık ve canlılığın rengi Kırmızı, genelde dışadönük, kavgacı, coşkulu ve atılgan kişiler tarafından seçilen bir renktir. Hırslı bir doğayla barışıktır, ama bu rengi seçenler zaman zaman sert, hayattan alabilecekleri her şeyi almaya kararlı, insanları yargılarken ve taraf tutarken aceleci olabilirler. Kırmızı insanlar genelde iyimserdir ve monotonluğa dayanamazlar; daha ziyade huzursuz olup hiç de içedönük değillerdir. Bu yüzden de kendi eksiklerinin farkında olmayabilirler. Objektif olmak onlara zor gelir ve bir sorun olduğunda başkalarını suçlayabilirler. Kırmızıyı tercih eden sessiz insanlar, bu rengin verdiği sıcaklığa, güce ve yaşam enerjisine ihtiyaç duyabilirler veya ciddi bir dış görünüş ardında gerçek hislerini örterler. Kırmızı genelde hayat sevinci olan açık ve karmaşık olmayan doğaya sahip insanlar tarafından seçilir.

Bordo
Zor tecrübeler, Bordo kişisini olgunlaştırarak canayakın ve cömert biri haline getirmiş olabilir. Bu renk, genelde hayat tarafından hırpalanmış ama zorlukların üstesinden gelmiş kişilerin favori rengidir. Sıkı disiplinli Kırmızı bir kişiliği zor tecrübeleri çiziksiz atlatamamış, ama süreç içinde büyümüş ve olgunlaşmış bir kişiliği işaret eder.

Pembe
Bu renk, tutku içermeyen sevgi ve şefkati sembolize ederken Kırmızının daha hafif niteliklerini kucaklar. Pembeyi tercih eden kadınların anaç olmaya eğilimleri vardır. Pembe, korunma, özel muamele ve korunaklı bir yaşam arzusu duyar. Pembe insanları şefkat ister ve sevilmekten ve güvende hissetmekten hoşlanır, belki de hassas ve kırılgan görünmeyi isterler. Pembe insanlar çekici ve naziktirler.

Romantik ve narin bir renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır. Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. 

Bir hapishane de kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu müşahede edilmiştir. Pembe renkli bir odada, insan sinirlenmek istese bile başarılı olamaz. Pembe enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar. Ancak maalesef pembe rengin teskin edici etkileri bazen kısa süreli olabilmektedir.

Yeşil
Denge ve uyumun rengi Yeşil, umudu, yenilenmeyi ve huzuru sembolize eder ve genelde nazik ve içten insanlar tarafından beğenilir. Yeşiller genelde samimi, toplum zihniyetli, sosyal sayılabilecek ama bedeli ne olursa olsun huzuru tercih eden kişilerdir. Yeşil insanları, kendinden çok ödün veren, mütevazı ve sabırlı olabilirler, bu yüzden başkaları tarafından istismar edilebilirler. Genellikle incelikli, medeni ve saygıdeğer kişiliklerdir.

Yeşil, rengin farklı tonları farklı mesajlar iletir.

Koyu Yeşil: Soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder.

Zümrüt Yeşili: Ölümsüzlük.

Zeytin yeşili: Barış

Sarımsı yeşil: Tüketicilerin en son tercih ettiği renktir.

Yeşil, ayni zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler.

Turuncu

Rahatın ve keyfin bu rengi, canlı bir sosyal çevreden hoşlanan havalı ve eğlence düşkünü kişilere hitap eder. Turuncu insanlar olayları biraz abartma eğiliminde olabilirler ve insanların dikkatini çekerler, ama genelde iyi huylu ve popüler kişilerdir. Biraz kararsız ve tereddütlü olabilirler, ama fikirlerinin kabul edilmesi için uğraşırlar. Turuncu, gençliğin, gücün, korkusuzluğun, merakın ve huzursuzluğun rengidir.

Sarı
Mutluluk, bilgelik ve hayal gücünün rengi Sarı, zihinsel olarak maceracı, yenilik ve kişisel tatmin arayışında olan kişilerce seçilir. Sarı, genelde neşeli ve gözü açık kişiliklerle, iyi ticaret kafası ve güçlü bir mizah duygusu olanlarla iyi gider. Zekanın ve akılla ilgisi olan her türlü şeyin rengidir. Sarı insanlar genelde kendi akli kapasitelerine dair iyi fikirleri ve yüksek amaçları olan açık ve net düşünen tiplerdir. Bazı anlarda, düşünce ve eylem özgürlüğünü tercih ederek sorumluluktan uzak durma eğilimleri olabilir.

Mavi
Yumuşak, rahatlatıcı, merhametli ve ilgili Mavi, temkin ve içedönüşün, muhafazakarlığın ve görev duygusunun rengidir. Sabırlı, azimli, vicdanlı, hassas ve kontrollü Maviler, istikrarlı karakterleri ve bilgelikleriyle başkaları tarafından hayran olunmak isterler. İnançlıdırlar, ama çoğu zaman kısmen esnek olmayan inançlardan endişelenirler ve çok tedbirli olabilirler, havalı tiplerden şüphe duyarlar.

Turkuaz
Karmaşık, hayalci ve özgün Turkuaz insanları kendilerini zora sokarlar ve soğuk dış görünüşleri altında bir fırtına gibi esiyor olabilirler.

Camgöbeği
Titiz, zevk sahibi, özgüvenli ve çekici Mavi-Yeşil insanı hassas, zeki ve incelikli, azimli ve eğer birisiyle birlikte değilse istikrarlı olma eğilimindedir. Mavi-Yeşiller mükemmel  ölçüde zevkli olup genelde saygılı, çekici ve beceriklidirler, ama çoğu zaman yardım veya destek almayı reddederler.

Mor
Morlar, benzersiz ve farklı olmaya dair duydukları kuvvetli arzuyla oldukça bireysel, zor beğenen, zeki ve hassas insanlardır. Huysuz, açık sözlü ve sanatçı bir Mor kişisi, yanlış anlaşıldığında ilgisiz ve alaycı olabilir. Mor rengi seçiyorsanız, otorite konumuna gelme ihtimaliniz olup sıradışı, hoşgörülü ve ağırbaşlı olma eğilimindesiniz.

Lavanta
Genelde kirli, çirkin hiçbir şeye asla dikkat etmeyen “daha yüce bir düzlemde” yaşayan ve her zaman kusursuz ve güzel bir şekilde giyinen kişilerce tercih edilir. Lavanta insanları sürekli bir kültür ve yaşamdaki incelikli şeylerin, ellerini kirletmeden yüce ve asil ideallerin arayışında olabilirler. Bir Lavanta kişisi genelde yaratıcı, çekici, zeki ve medenidir.

Siyah
Gösterişli olmadan ağırbaşlı ve etkileyici Siyah insanları gizemli bir imaj sunmak isterler, ama tercihleri aynı zamanda içlerinde saklı tuttukları özlemler olduğunu gösterircesine arzuların ve dünyevi hedeflerin baskılandığına da işaret edebilir.

Kahverengi
Bir Kahverengi insanı, çok katı ve sağlam, vicdanlı, güvenilir, istikrarlı ve muhafazakar olma eğiliminde olup sabır ve tahammül timsalidir. Kahverengiler, atılgan değillerdir ve belirsiz ve düşüncesiz olabilirler, ama sorumluluğu severler, güvenilir ve iyi niyetlidirler. Kahverengiyi seçiyorsanız, inatçı ve dik kafalı olma eğilimine dair dikkatli olun.

Gri
Tedbir ve uzlaşmanın rengi çalışkan Gri, huzur ve dinginliği arar ve çoğu zaman karşılığını almasa bile çok çalışır. Daha yaşlı Griler, biraz iniş çıkışlı koşturmacalı bir hayattan hoşlanırlar. Genç Griler, hayattan geri duruyor ve kişiliklerini bastırıyor olabilirler. Griler, çoğunlukla iyi iş becerilerine sahip olup çok çalışma eğilimindedirler.

Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Yorum Yap

Bu Haberler Dikkatinizi Çekebilir

Haber Portalı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır. Ajanslardan alınan haberlerin yeniden yayımı ve herhangi bir
ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak önceden yazılı izin gerektirir. Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
sevgi - aşk sözleri - sevgi sözleri - sevgi şiirleri - sohbet - chat - sevgi mesajları - güzel sözler