Sevgi izi ile bulunan hastaların sayısı giderek artıyor. Zihinsel problemleri olan hastalara yakınları tarafından yaptırılabilen ve Müge Anlı tarafından başlatılan sevgi izi projesi kayıpların bulunmasını sağlıyor. Peki sevgi izi nasıl yapılır? Sevgi izi nedir? İşte detaylar…

Sevgi izi Alzheimer rahatsızlığı olan, zihinsel engelli olan ya da bunun gibi benzer rahatsızlıkları olan kişilerin kolayca bulunarak ailesi ile yeniden bir araya getirilebilmesini sağlayan bir dövmedir.

MÜGE ANLI SEVGİ İZİ PROJESİNİ BAŞLATTI

Araştırmacı gazeteci Müge Anlı yıllardır kayıp insanları bularak yakınlarına kavuşturuyor. Engelli insanlar için de harekete geçen Anlı, Sevgi İzi projesini hayata geçirdi. Bunun için www.benibuldular.com sitesini açtı. Bu site, kayıpların bulunması için hem güvenlik güçlerine hem de ailelere yardımcı oluyor.

SEVGİ İZİ NASIL YAPILIR?

Yakınlarının kaybolmasından endişe eden aileler, iletişim adres ve telefonlarıyla www.benibuldular.com sitesinden başvurup formu dolduruyor.

Bunun üzerine başvuran kişiye bir numara veriliyor. Örneğin, 104 no. Bu numara kaybolmasından endişe edilen kişinin sol bileğinin üzerine işleniyor. O kişi kaybolduğunda kolundaki bu Sevgi İzi onun güvencesi oluyor.

SEVGİ İZİNİ BİLEĞİN ÜZERİNE YAPIN

Müge Anlı bu sevgi izinin kaybolması muhtemel kişinin el bileğinin üst tarafına yapılması gerektiğini, böylelikle uzun kollu bir kıyafet de giyse yetkililer tarafından hemen fark edilebileceğinin altını çiziyor.

NASIL BULUNACAK?

Kayıp kişiyle bir şekilde karşılasan vatandaşlar, o kişinin kolundaki Sevgi İzi’ni görünce önce polise, jandarmaya ya da en yakındaki ilgili birime başvuracak. Ardından site devreye girecek.

Koldaki o “rakam”i taşıyan kişinin kim olduğu, tüm iletişim bilgileri ilgili birime verilecek ve kişinin bir an önce ailesine kavuşması sağlanacak.

BİLGİLER SAKLI KALACAK

Koluna Sevgi İzi uygulanan kişiyle ilgili herhangi bir bilgi, fotoğraf ya da iletişim bilgileri sitede kesinlikle yayınlanmayacak. Bilgiler tamamen gizli kalacak ve sadece kişi bulunduğunda bu bilgiler devlet yetkililerine verilecek.

Sevgi izi, sevgiizi, sevgi izi nedir, sevgi izi dövme mi, sevgi izi dövmesi, sevgi izi hakkında, müge anlı, sevgi izi nasıl yapılır, alzheimer, sevgi izi dövmesi nereye yapılır, el bileğine sevgi izi dövmesi yer almaktadır.

Alıntı: