Sayfamızda; Sinekli Bakkal Özeti, Sinekli Bakkal Kısa Özeti, Halide Edip Adıvar, Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal, Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal Özeti, Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal Kısa Özeti, Halide Edip Adıvar Sinekli Bakkal Konusu, Sinekli Bakkal Konusu, Halide Edip Adıvar Hikayeleri, Halide Edip Adıvar Eserleri, Sinekli Bakkal Konusu Özeti, Sinekli Bakkal Konu Özeti, Sinekli Bakkal Konusu Kısa, Sinekli Bakkal Kısaca, Sinekli Bakkal Ders Özeti, Sinekli Bakkal Eseri yer almaktadır.

Halide Edip Adıvar’ın en ünlü eseri olan Sinekli Bakkal’ın kısa özeti yer aldığı yazımız.

Bu roman istibdat devri (baskıcı) sıralarındaki İstanbul’un bir semtinde geçen hayatı anlatır. Bu semt “Sinekli Bakkal” semtidir. Bu semtin imamının kızı Emine aynı semtte bakkalık yapan “Kız Tevfik” ile evlenir. Kız Tevfik orta oyuncusu, karagözcüdür. Kadın kıyafetine girerek herkesi güldürür. hatta dükkana gelen müşterilere karısının taklidi yapar. Bu yüzden karısı ile kavga ederler. Karısı babasının evine kaçar.

Tevfik’te saray tarafından İstanbul’dan sürülür. Bu sırada Emine’nin Rabia adında bir kızı doğmuştur. Kızın çok güzel bir sesi ve musikiye karşı sevgisi vardır. Kız Tevfik sürgünden dönünce Rabia babasının yanına gider. “Sinekli bakkal” daki dükkanlarını beraber işletirler. Çok mutlu bir hayatları vardır. Çünkü Rabia zaten bir sanatkar olan babasının yanında bol bol musiki ile uğraşabilmektedir.

Kız Tevfik bazı sebeple ile ikinci defa olarak tekrar sürgün edilince Rabia yalnız kalır. Fakat artık pek yalnız da değildir. Çünkü musiki hocası Pregrini ile evlenmiştir. Pregrini Rabia için dinini değiştirmiş ve müslüman olmuştur. Bu ara Rabia’nın annesi ve büyübabası da ölmüştür. Kız Tevfik sürgünden dönünce tekrar eski hayatlarına başlarlar.

Halide Edip Adıvar-Sinekli Bakkal (Kısa Özeti)

İstanbul’un kenar bir mahallesinde geçer olaylar. Emine mahalle imamının kızıdır. Annesi ölmüş ve hayatın yükünü sırtlamak zorunda kalmıştır. Emine mahallede orta oyunu yapan ve “Kız Tevfik” denilen biriyle evlenir. Babası bu evliliğe karşı çıksa da yine Emine’nin dediği olur. Emine ve Tevfik bir bakkal açar. Tevfik ilginç bir kişiliktir. Tüm yükü Emine sırtlar. Bir gün Emine bakkalda uyurken Tevfik arkadaşları ile gelir. Karısının taklidini yapar. Emine bu olaya çok üzülür ve sinirlenir. Şikayetçi olur. Tevfik sürülür. Emine hamiledir ve babasının yanına döner. Burada doğum yapar. Rabia ismini verir çocuğuna. Rabia dedesinin yanında yetiştiğinden dinine düşkündür ve muhteşem sese sahiptir. Bu güzel sesi bir gün Selim Bey fark eder ve kızın köşkte yetişmesini ister. Annesi ve dedesi razı olurlar. Rabia iyi bir şekilde yetişir. Sürgünde olan Tevfik döner ve bakkal açar. Rabia bakkalı işletmektedir. Emine ölür fakat Rabia buna pek üzülmez. Annesinin yeteri kadar ilgi göstermediğini düşünür. Tevfik yine sürgün yer. Rabia köşkte kaldığı sırada gönlünü Selim Paşanın oğlunun arkadaşına kaptırır fakat bu çocuk gayrimüslimdir. Bu çocukta Rabia’yı sever. Müslüman olur ve Rabia ile evlenir.